9 Ocak 2016

Yorumlar

0
 Ocak 9, 2016
 0

Tıkalı lavabo nasıl açılır? adlı makalemizle sizlere bugün faydalı bilgiler sunmaya devam edeceğiz. Bilirsiniz ki en çok rastlanan sorunlardan bir tanesi de tıkalı tuvaletlerdir. İşlemleri biraz daha pis olduğundan dolayı en çok can sıkan konu ise bu temizlik aşamasıdır. Şimdi sizlere 7 farklı yöntemlerle tıkalı tuvaletleri nasıl açacağınıza dair bilgiler sunacağız.

İlk yöntemlerimizden bir tanesi pompa yöntemidir.

İlk olarak açıklamak gerekirse pompayı hepimiz biliriz. Mutlak lavabolarında yemek artıklarından dolayı tıkanan yerleri pompa yöntemiyle basınç kullanarak açabiliyorduk. Aynı işlemi bu kez de tuvaletlerimiz için kullanacağız.

Yapmamız gerekenleri hemen incelemeye geçelim.

Eğer tıkanıklık nedeniyle klozetiniz taştıysa öncelikle yerlere gazeteler serelim. Gazeteler suyu daha çabuk çekerek sizlere kolaylık sağlayacaktır. Daha sonra ise bir kıyafet yardımıyla yerleri rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Pompalama işlemlerinde en önemli görev basınçlı bir pompa bulmamızdır. Seçeceğimiz pompa tıkanıklık düzeyine etki etmesi gerekmektedir. Eğer etkisiz bir pompa kullanırsak olduğumuz yerde sayar ve basınç sonucunda hiçbir şey elde edemeyiz.

Doğru pompa kullanımı

Doğru pompa kullanımı

Daha sonra pompalama işlemini yaparak doğru bir şekilde yapmalıyız. Klozetin deliğine önceleri yavaş basınç uygulamamız gerekmektedir. Daha sonra ise normal şekilde deneyerek 15-20 defa tekrarlamamız gerekmektedir. Bu işlem biraz uzun sürebilir ve pes etmemeniz gerekmektedir. Sabırlı olarak pompalama işlemine devam ederek başarıya ulaşabilirsiniz. Sorununuz bu yöntemle de çözülebilir ancak sorununuz daha da devam ederse aşağıda anlatacağımız yöntemleri deneyebilirsiniz.

İkinci yöntemlerimizden biri de tıkanıklık açan ürünler

Bu ürünler sizler de bilirsiniz ki lavabo açacağı olarak geçmektedir. İlgili kısma biraz dökerek belirli bir zaman geçmesini bekleyebilir ve sonuçları kontrol edebilirsiniz. Bu ürünlerin insan sağlığına biraz zararlı olduğunu düşünürsek sizlere tavsiye etmiyoruz.

Üçüncü yöntemimiz ise evde rahatlıkla yapabileceğiniz bir yöntem;

1 çay bardağı karbonat(mutfakta kullanılan) ya da kabartma tozu, 1 su bardağı sirke ve 1 litre sıcak suyu klozete dökün. klozet dibinde köpürme meydana gelecektir. 2-3 saat beklettikten sonra temizleyebilirsiniz. Sirke ve karbonat karışımı sadece organik yapıdaki cisimlerin erimesini sağlar.

Klozet tıkanıklığına sebep olan oyuncak ya da sert bir cisim ise kimyasal ya da doğal açıcılar işe yaramayacaktır. Eldiven, elbise askısı ya da pompanın işe yaramadığı durumlarda tesisatçı çağırmanız gerekmektedir.

Gelelim dördüncü yöntemimize;
Eğer tıkanıklığı hala çözemediyseniz ve erime gerçekleşmediyse farklı yöntemlere yönelmeniz gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi de lavabo yılanı diye adlandırdığımız bir yöntem. Bu uzun ve esnek araç ile lavabomuzun tıkanan yerini tespit ederek sorunu çözebilirsiniz. Lavabo yılanını düzgün bir şekilde kullanarak çözüme ulaşmak oldukça kolaydır.

Lavabo yılanı ürününün kullanımı

Lavabo yılanı ürününün kullanımı

Beşinci yöntem ise lavabo yılanı ile hemen hemen aynı mantıkta.

Lavabo yılanı bazen tıkanıklığa neden olan maddeye karşı etkisiz kalabilir. Böyle durumlarda daha sert bir cisim kullanmanız gerekmektedir. Bunun için ise sert bir tel kullanabilirsiniz. Tıkanıklığa neden olan bu yöntem ile tıkanıklığa neden olan maddeyi ortadan kaldırabilirsiniz. Sizlere farklı yöntemlerle tıkalı lavabo nasıl açılır sorusunun cevaplarını veriyoruz.

Altıncı yöntem aslında ikinci yönteme çok benzemektedir. Hiçbir yöntemden sonuç alamadıysanız mecburen güçlü kimyasal ürünlere döneceğiz. Bu ürünler pisliği kendi içinde parçalamaya yaramaktadır. Ancak bu ürünleri farklı yerlerde kesinlikle kullanmayınız.

Elektrik süpürgesi kullanımı

Elektrik süpürgesi kullanımı

Son yöntemimiz ise hepimizin de yakından bildiği elektrik süpürgesi

Elektrikli süpürgeyle de bu sorunu çözebilirsiniz. Hem ıslak hem de kuru ortamlarda çekme özelliği bulunan elektrikli süpürge ile tıkalı maddeyi çekebilirsiniz. Böylelikle de çözüme ulaşabilirsiniz.

Sizlere bu makalemizde tıkalı lavabo nasıl açılır sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Eğer kullanım arasında sorun yaşarsanız da aşağıdaki video üzerinden görüntüler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Ayrıca bizlere ulaşmak için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Tıkanıklık açma ile ilgili sorunları sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Aklınıza takılan soruları da bizlere Soru Sor sayfamızdan ulaşarak iletebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir